Як самому написати дипломну роботу з економіки або управління?

оновлено у травні 2023 року


Якщо Ви вирішили самостійно написати дипломну роботу, але не знаєте, з чого почати, послухайте наші поради.

По-перше, треба правильно вибрати об'єкт і тему дослідження. Не беріть складні теми, якщо у Вас з ним немає інформації або Ви чітко не уявляєте, де цю інформацію шукати. Інакше ризикуєте зіткнутися з ситуацією, коли по Вашій темі Ви не знайшли нічого самі (ну або знайшли теорію, а з практикою - ступор), або, якщо захочете таки роботу замовити - її ніхто не візьметься робити (також з причини складності теми і відсутність інформації). Випадків пам'ятаю таких багато: люди звертаються в строк за тиждень до здачі зі словами "намагалися зробити самі, але не змогли". І доводиться їм відмовляти якраз унаслідок того, що зробити це нереально, тим більше, за тиждень. Вже не кажучи про те, що щось готового знайти теж не вийде.

Далі, по об'єкту дослідження. Якщо Ви думаєте, що чим більше підприємство чи установа у Вас в роботі аналізується, тим краще - Ви глибоко помиляєтеся. Подумайте самі: якщо Ви там не працюєте і не знаєте особливостей і нюансів роботи даної організації, її проблем, статистики - де Ви це все візьмете? Думаєте, на сайті це є? Як би не так: на сайті пишуть або рекламу, або звіти, без деталізації, без виявлення проблем, тільки загальну інформацію. Написати повноцінний диплом тільки з цієї інформації не можна. А де взяти ще дані? Якщо Ви працюєте в організації - ще якось можна, і то не завжди. А якщо ні? Так, можна вигадати дані, навіть цифри. Але організація-то велика й відома: уявіть що інший студент взяв її ж і по ній же взяв реальні чи придумав зовсім інші дані та цифри. Представили? А тепер уявіть, що він вже рік тому писав у того ж препода або в іншого, хто буде на захисті, або взагалі захищається паралельно з Вами. Буде дуже дивно мати різні дані по одній і тій же великої організації. Думаю, проблеми на захисті забезпечені ... З цієї ж причини Вашу роботу можуть і не взятися писати, якщо раптом вирішите її замовити. Часто складно написати роботу по начебто просте темі, але по складній організації (наприклад, по відділу МВС писати роботу з бухобліку або навіть з управління персоналом, особливо якщо даних немає) - я вже несколькр раз від таких робіт відразу відмовлявся, оскільки у мене таких даних немає, а студент дані надати не може. Або ось приклад: беруть роботи з маркетингу, конкретно, з конкурентоспроможності, по якому-небудь підрозділу нафтогазового підприємства. Ну звідки у нього конкуренти? Яка там конкурентоспроможність? Тому порада: беріть організацію по-простіше. Бажано ту, де працюєте. Якщо така не годиться або Ви працюєте в складній організації - беріть щось просте, невелике, де складно перевірити реальність даних і складно зіставити з роботами інших студентів. Якщо Вам необхідно написати роботу з організації, де Ви не працюєте, але цього вимагає спеціальність (наприклад, державне і муніципальне управління, митна справа тощо), то 10 разів подумайте, що взяти, подивіться, які є дані на сайтах, уточніть, чи зможуть потім Вам там підписати рецензію (90% що ні, якщо там немає знайомих). І тільки після цього вибирайте. Інакше можете не написати самі і навіть не замовити таку роботу (або замовите, але напишуть нісенітницю).

По-друге, завжди починайте написання з теорії: шукайте визначення по темі, притому з різних джерел, зіставляйте їх між собою, робіть порівняльні таблиці, малюйте якомога більше схем (потім це піде в слайди до презентації). Намагайтеся більше писати своїми словами, переінакшувати текст, інакше робота не пройде на Антиплагіат. Після визначень знайдіть правове регулювання питання і розпишіть докладніше його. Після цього - знайдіть методику оцінки, або складіть свою, по якій аналіз буде у другому розділі проведений.

По-третє, зробіть якісні розрахунки для другого розділу: аналіз цифр (динаміка, структура, коефіцієнти), графіки (структури, динаміки), схеми (організація управління тощо), можна і SWOT-аналіз. Коли розрахунки, таблиці та графіки зроблені - вставляйте в роботу з Excel, по кожній робіть висновки, виявляйте ключові проблеми.

По-четверте, на основі виявлених ключових проблем запропонуйте кілька напрямків їх вирішення. Але тут важливо саме реальні пропозиції придумати, які можна реалізувати. Далі, опишіть, як вони будуть реалізовані (краще зробити більше таблиць і схем - потім багато хто піде в презентацію). Потім порахуйте витрати на дані заходи, обгрунтуйте, звідки і чому беруться ці витрати. Далі, саме проблематичне - треба довести зміну показників після реалізації даних заходів, якось обгрунтувати. Тут можна використовувати метод прогнозування, результати нібито проведених опитувань, результати реалізації заходів на інших аналогічних об'єктах, результати наявного досвіду реалізації подібних заходів на цьому ж об'єкті і т.п. І вже обгрунтувавши зміни, порахуйте їх, порахуйте збільшення доходів (наприклад), відніміть раніше пораховані витрати і отримаєте ефект. Можна порахувати і ефективність (відношення ефекту до витрат).

По-п'яте, у висновку висновки зробити необхідно з теорії (основні визначення, правове регулювання, коротко про методику аналізу), потім з аналізу (що було пораховано, які основні висновки, які виявлені проблеми), далі, що було запропоновано (які заходи, коли будуть реалізовані, які витрати), потім - що дадуть заходи, який ефект і ефективність (окремо по кожному і в цілому).

В останню чергу готується презентація з доповіддю. У доповіді, як правило, коротко (2-3 речення) описується актуальність, мета (що хочемо отримати в результаті роботи), об'єкт (що досліджується), предмет (який процес об'єкта досліджується), завдання (відбивають пункти роботи), і висновки по теорії, аналізу, пропозиціям (як в ув'язненні). У слайдах, як правило, пишеться перший лист з актуальністю, об'єктом, предметом, метою і завданнями. Далі - лист з основними визначеннями та схемами з теорії, далі - схеми, пов'язані з особливостями явища або правовим регулюванням. Потім - слайд зі схемою або таблицею, в якій відображена методика дослідження. Далі Ви 3-4 слайда робите з показниками (графіками, і, можливо, деякими таблицями) з аналітичної частини, обов'язково повинен бути слайд зі схемою проблем (або проблем і напрямків їх вирішення). Після цього робляться слайди по прроектной частини (напрямки вирішення, витрати на них, терміни реалізації, потім ефект і еффктівності кожного і в цілому). Пам'ятайте, основні питання Вам будуть задавати саме по ПРОЕКТНОЇ частини, будьте готові відповісти, що за заходи запропоновані, чому на них такі витрати, де Ви їх взяли і чому, чому і як зміняться показники після реалізації заходів. Якщо відповісте на це чітко - захист забезпечена.

Прочитали? Зможете самі? Ні? Тоді просимо на нашу головну сторінку - можете зробити замовлення.


Якісне виконання дипломних робіт, магістерських дисертацій, інших студентських робіт в Україні (Київ, Харків, Львів та інші міста). Автор - не посередник.


Тел. +380-91-481-96-23 (в Польщі +48-22-390-62-80)

WhatsApp +371-28-159-919

Telegram @AlexBezugly 

Пошта - alex@refcom.info